Naswietlacze do jaj i ich rola w profesjonalnej gastronomii
23 maja
1:14

Naświetlacze do jaj i ich rola w profesjonalnej gastronomii

Jajka w gastronomi często odgrywają bardzo ważną rolę, gdyż są podstawowym składnikiem ciast czy makaronów używanych w różnego rodzaju daniach. Jednak, czy można mieć pewność, że produkty, które nabywamy na potrzeby restauracji czy knajpy spełniają standardy jakości i bezpieczeństwa? W przypadku jaj niezbędne będą naświetlacze do jaj.

Naświetlacze do jaj – właściwości

Naświetlacze do jaj to urządzenia, które wyparzają i naświetlają jajka, usuwając z ich powierzchni wszelkie mikroorganizmy. Badania nad skutecznością tego typu urządzeń, potwierdzają, że usuwają one wirusy, bakterie i inne niebezpieczne drobnoustroje. Warto podkreślić, że naświetlacze zniszczą również pałeczki Salmonelli, bakterii E-Coli czy paciorkowce, które są szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Kolejnym dużym plusem posiadania w restauracji urządzenia sterylizującego, jest fakt, że większość z urządzeń dostępnych na rynku spełnia wszelkie obowiązkowe normy, w tym zarówno Polską, jak i Unijną normę HACCP. W tym przypadku nawet niezapowiedziana kontrola sanepidu nie przysporzy właścicielowi restauracji żadnych problemów.

Naświetlacz do jaj – sposób działania

Naświetlacz skutecznie odkaża powierzchnię jajka poprzez emisję silnych promieni UV. Produkt nie traci swoich wartości odżywczych, a dawka promieniowania nie wnika bezpośrednio w jajko, dlatego jest ono ekologiczne i zdrowe. W porównaniu do wyparzarek naświetlacze gwarantują całkowitą eliminację bakterii z powierzchni jajka. Urządzenia te są również lepszym rozwiązaniem niż chemiczne odkażanie produktu, które może powodować zmianę smaku lub właściwości danego produktu.

Jaki rodzaj naświetlacza będzie najbardziej odpowiedni?

Najlepszy będzie naświetlacz do jaj, który spełnia wspomniane już normy HACCP oraz wszelkie inne normy, wymagane w przypadku używania tego typu sprzętu. Na rynku można znaleźć naświetlacze do jaj w wersji z 6, 10 lub 30 miejscami na produkt – zasadniczą kwestią przy wyborze odpowiedniej wersji jest wielkość restauracji i standardowe obłożenie lokalu. Naświetlacze do jaj są dostępne w dwóch wersjach – walizkowej lub szufladkowej. W przypadku użytkowania tego typu sprzętu należy bezwzględnie pamiętać o spełnieniu wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, gdyż promieniowanie UV nie jest dobre dla naszego organizmu (może uszkodzić skórę czy wzrok). Dlatego każdorazowo warto sprawdzić, czy naświetlacz zakończył pracę i całkowicie wygasił emisję szkodliwych promieni ultrafioletowych. 

Naświetlacze do jaj to funkcjonalne, bezpieczne i wydaje urządzenia, które niezbędne są w każdej profesjonalnej gastronomii.

«

Dodaj komentarz