Garnki ze stali nierdzewnej w profesjonalnej kuchni
22 Mar
11:46

Garnki ze stali nierdzewnej w profesjonalnej kuchni

Decydując się na zakup garnków przeznaczonych do profesjonalnego użytku w gastronomii, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak ich pojemność, materiał wykonania czy funkcjonalność.

Garnki gastronomiczne – jak wybrać odpowiednią pojemność?

Wybór sprzętu do gotowania zależy od specyfiki działalności danego punkt gastronomicznego. Każdy właściciel gastronomii zanim zacznie kompletować narzędzia pracy, musi dobrze zastanowić się jak ma wyglądać jego kuchnia i jakie potrawy będą w niej serwowane. Powinien on przewidzieć również natężenie ruchu. Wszystkie te aspekty będą miały bezpośredni wpływ na pojemność garnków gastronomicznych.

Garnki gastronomiczne o pojemności do 30 l sprawdzą się w mniejszych lokalach, a te o pojemności ok. 100 l będą odpowiednie dla większych restauracji czy knajp, które każdego dnia wydają setki dań.

Garnki ze stali nierdzewnej

Zakup garnków z niskojakościowych materiałów będzie rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, ale raczej tymczasowym i doraźnym, odpowiednim dla początkujących biznesów. Natomiast w profesjonalnej gastronomii, garnki gastronomiczne wykonane w sposób staranny i z wysokiej jakości materiałów, będą źródłem wielu oszczędności. Garnki ze stali nierdzewnej, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu, przez bardzo długi czas zachowują swoją funkcjonalność. Odpowiednio dobrana grubość ścianek dna garnka powoduje, że jego zawartość gotuje się powoli i nie przypala. Ponadto potrawy utrzymują wysoką temperaturę po zakończeniu gotowania.

Dno garnka gastronomicznego

Stal nierdzewna używana do produkcji garnków gastronomicznych składa się z kilku warstw, co powoduje, że ich dno lepiej przewodzi ciepło niż naczynia tradycyjne. Dzięki takiej konstrukcji podczas gotowania zużywane są mniejsze dawki energii. Garnki ze stali nierdzewnej z grubym dnem umożliwiają szybsze przygotowywanie potraw, przy zachowaniu ich odpowiedniej jakości.

Koniec dnia w gastronomii

Koniec pracy w lokalu gastronomicznym oznacza wielkie sprzątanie. Garnki gastronomiczne ze stali nierdzewnej są bardzo łatwe w utrzymaniu, gdyż nie są podatne na przywieranie. Nadają się zarówno do mycia ręcznego, jak i do przemysłowej zmywarki.

« »

Dodaj komentarz