klimat
22 Sie
5:22

Organizacja pracy w gastronomii

W lokalach gastronomicznych bardzo często zapomina się o samym planie produkcji. Jest to błąd, bo jednak nie da się ukryć, że jest on ważną kwestią, której powinniśmy przyjrzeć się bliżej. Uwzględniać on bowiem musi charakter pracy konsumentów oraz ich wiek. Poza tym pod uwagę brać tutaj należy także wartość odżywczą przygotowywanych potraw, właściwości smakowe oraz zestawienia kolorystyczne.

Plan produkcji a praktyka

Taki plan stanowią w praktyce rodzaje posiłków, jadłospisy, receptury, a także ilość osób, które są obsługiwane przez dany zakład. Tworzony jest on zawsze w odniesieniu do konkretnego dania i uwzględnia obserwację oraz praktykę. Poprzez tą drugą rozumiemy liczbę przygotowywanych porcji, a także niezbędne do takich posiłków składniki.

Organizacja pracy

Pamiętać tutaj mówimy o tym, że taki plan ogólny zawsze zawiera w sobie także i plany szczegółowe. Te dotyczą już natomiast konkretnych działów produkcyjnych, a więc na przykład obróbki mięs czy kuchni zimnej. Po tak stworzonym planie można przystąpić do kolejnego etapu, a więc między innymi organizacji pracy pracowników takiego lokalu.

Ta może mieć tutaj dwojaki charakter. Wyróżniamy bowiem organizację pionową, która jest spotykana najczęściej oraz poziomą. Pierwsza polega na tym, że wszystkie czynności wykonuje jeden pracownik i nikt mu w tym nie pomaga. W przypadku organizacji pracy poziomej wykonywanie określonych czynności związanych z przygotowywaniem posiłku przypada kilku różnym osobom.

« »

Dodaj komentarz